Technologie řezání laserem

Technologie řezání laserem je pro průmysl zcela zásadní. Jedná se o moderní pálicí stroje, které jsou vybaveny technologií CO2 nebo fiber. Právě novější vláknové lasery se v průmyslu používají na řezání kovových materiálů jak ve formě plechů tak profilů či trubek. Řezání laserem je velmi přesné a vcelku efektivní. Novodobé CNC stroje mají vysoké výkony, které pokrývají veškerou poptávku.

Mám zájem o řezací laser

Řezáním laserem přináší bezkontaktní možnost dělení či děrování například kovových plechů. Existují také CNC lasery, které dokáží obrábět plast či dřevo. Současně je možné tuto technologii použít do popisovacího laseru. Aplikací je mnoho a nesmíme zapomenou zmínit také laserové čistění nebo například svařování.

Technologie řezání laseremTechnologie vláknového laseruLaserové řezání dřeva

Princip fungování

Pro technologii řezacího laseru je klíčovým prvkem zdroj. Jedná se o generátor laserového paprsku či záření vznikající díky diodám. Paprsek je následně zesilován a v případě fiber laseru je sveden do vlákna. Na konci vlákna je laserová procesní hlava. Ta má za úkol tuto technologii "zkrotit" podle aplikace. CNC stroje na kov tuto technologii využívají od poloviny 20. století. Účinnost pevnolátkového laser je nyní vyšší než 30 %.

Principem pro fungování této technologie je přeměnění elektrické energie na světelnou. Ta je soustředěna do jednoho malého bodu. Řezaný materiál není nutní upínat (profily či trubky ano). Plechotvářecí stroje vybaveny laserem jsem řízené počítačem a tudíž jsou velmi přesné a rychlé.

3 typy řezání laserem

  1. Sublimační - materiál je odpařován vysokou intenzitou tepla a záření
  2. Tavením - zde je kovový materiál nataven v místě řezu a pomocné plyny se používají k vyfouknutí taveniny pryč
  3. Pálení - technologie, kdy při pálení laserem materiál shoří v exotermické reakci

Výhody laserové technologie při řezání

  • Velmi tenký a kolmý řez
  • Minimum okují na spodní straně výpalku
  • Tvarová rozmanitost a preciznost
  • Vysoká míra účinnosti vláknových laserů
  • Velká variabilita laserové technologie

Aplikace použití

Jak již bylo zmíněno, s technologií řezání laserem lze efektivně dělit kovy. Mezi ty nejčastější patří samozřejmě běžná konstrukční ocel a nerezová ocel. Výjimkou ovšem nejsou ani takové kovy jako je hliník, měď či mosaz. V případě CNC provedení se může používat na aplikace deskového řezání plechůtrubkových 3D laserů nebo kombinovaných CNC laserových řezacích strojů.

Řezat laserem je možné sílu materiálu od cca 0,1 mm do 60 mm někdy i více. Výkon laserového zdroje u této technologie záleží na aplikaci použití a ovlivňuje jednak maximální možnou sílu materiálu a také rychlost, jakou lze tento materiál řezat. Vyšší výkon znamená větší možnosti a více produktivity. Důležité je také zmínit nutnost použití technických asistenčních plynů. Nejčastější plyny pro řezání jsou kyslík, dusík nebo dokonce stlačený vzduch.

Shrnutí

Laserové řezání představuje klíčový prvek v moderním průmyslu a zpracování materiálů. Jeho schopnost přesného a rychlého řezání přináší efektivitu a inovace do mnoha odvětví. S neustálým vývojem laserových technologií lze očekávat, že tato metoda bude hrát ještě významnější roli v budoucnosti průmyslové výroby.