Jaký výkon laserového zdroje?

Uvažujete o koupi CNC laseru a váháte, jak výkonný laserový řezací stroj zvolit? Na základě mnohaletých zkušeností s laserovými stroji Vám rádi doporučíme vhodný výkon pro Vaše materiály. Výkon laserového zdroje se udává v Watt či kW. V dnešní době jsou výkony řezacích laserů v jednotkách kilowat zcela běžné. V průmyslovém dělení kovů je nyní nejrozšířenější technologií vláknový laser FIBER. Svůj název dostává od způsobu vedení laserového paprsku skrze vlákno. Vedený paprsek je následně laserovou hlavou usměrňovaný na pálený materiál. Jak si ale správně zvolit výkon fiber laseru?

Nabídka CNC laserů GWEIKE

CNC laser s optimálním výkonem a efektivitouVláknový laserový zdrojŘezací laser s výkonným laserovým zdrojem

Výkon CNC laseru určuje hlavně dvě věci. V první řadě jak silné materiály můžete řezat a jak rychle je budete řezat. První uvedené je zcela klíčové. Správným výkonem vláknového laseru se determinují jeho možnosti v silách řezaných materiálů. Laserové řezací stroje dokážou dělit všechny průmyslové kovy, které ale mají rozdílné charakteristiky. Nejméně odolný z nich je klasická konstrukční ocel například S235 nebo S355. Při stejném výkonu laserového zdroje dosahuje největší možné dělené síly. Dále v pořadí je nerezová ocel, hliník a nejvíce resistentní jsou měď a mosaz. Rozdíly při stejně výkonném CNC laseru jsou až v desítkách mm. Níže pro Vás máme přehlednou orientační tabulku s max. tloušťkou plechu podle výkonu laserového stroje.

Výkon laseru a síla materiálu

V tabulce jsou uvedeny nejběžnější výkony CNC laserů. Je samozřejmě možné mít vyšší výkon laserového zdroje (až 20 kW). Uváděná maxima jsou v rámci efektivního používání laserového řezacího stroje. Při nájezdu procesní hlavy z hrany materiálu jsou maxima vyšší. Zároveň lze občasně dosahovat i vyšších maxim včetně propalu, než uvádí naše tabulka. Z opačného konce začínají minima materiálů na úrovni kolem 0,1 mm.

Jak tedy vybrat správný výkon CNC laseru?

Určitě postupujte od svých maximálních předpokládaných tlouštěk všech zpracovávaných materiálů a to včetně rezervy do budoucna. Životnost CNC laserové řezačky je přes deset let a je lepší počítat s možným nárůstem možností v budoucnu. Výkon celého CNC laserového řezacího stroje lze v čase navýšit výměnou laserového zdroje. Je nutné ale počítat i s výměnou chladícího zařízení, které musí být vždy adekvátní výkonu laserové řezačky. Rychlosti řezu nerostou s vyšším výkonem nijak závratně. Spíše právě v maximech tlouštěk materiálu bude vyšší výkon rychlejší. Na tenkých materiálech se stejně výkon laserového zdroje systémově snižuje. Vyšší výkon řezacího laseru má na druhou stranu pozitivní vliv na rychlost propichu.

Při úkosovém řezání plechu nebo 3D materiálů na trubkovém laseru uvedené hodnoty platit nemusí. Doporučujeme vždy konkrétní aplikaci konzultovat společně s poptávkou či na osobní návštěvě. Rádi Vám doporučíme vhodný výkon laseru podle Vaší představy o plánované produkci. Na základě zkušeností Vám pomůžeme také s další výbavou CNC laserů. Jsme Váš partner v laserovém řezání.